Studia podyplomowe
Informacje ogólne
Studia Podyplomowe „Ochrona przyrody” są pierwszymi tego typu studiami podyplomowymi spośród wszystkich powołanych przy Wydziale Leśnym w Krakowie. Pierwsza ich edycja odbyła się w roku akademickim 1969/70, co oznacza, że są one jednocześnie najstarszymi studiami podyplomowymi o tym profilu w Polsce. Od początku swego istnienia Studia Podyplomowe „Ochrona przyrody” aż do Jego śmierci były kierowane przez Profesora Stefana Myczkowskiego (1923-1977), który, poczynając od roku 2008, jest ich Patronem.
Studia mają charakter ogólnopolski i są przeznaczone dla absolwentów leśnictwa i innych kierunków przyrodniczych, posiadających wykształcenie wyższe magisterskie, inżynierskie lub licencjackie.
Studia te mają na celu przygotowanie słuchaczy do efektywnej pracy w zakresie szeroko pojmowanej ochrony przyrody w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę, przekazywaną przez najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzone są przez:
- Pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Instytutu Botaniki PAN i Instytutu Ochrony Przyrody PAN,
- Specjalistów z Lasów Państwowych i z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej,
- Pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Małopolskich Parków Krajobrazowych,
- Specjalistów z innych instytucji i organizacji pozarządowych związanych z ochroną przyrody.
Program, wypełniony w dużej mierze zajęciami praktycznymi, ma wyposażyć słuchaczy w umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do pracy na polu ochrony przyrody.
Profil Studiów został skonstruowany w ten sposób, by trafiał w sedno współczesnych wyzwań stojących przed osobami z wyższym wykształceniem, zawodowo związanymi z szeroko pojmowanym sektorem leśnym, przygotowując słuchaczy w zakresie teorii i praktyki ochrony przyrody w lasach w postaci gotowej do wykorzystania w działalności zawodowej. Stąd też w programie Studiów pokaźne miejsce zajmuje problematyka najważniejszego obecnie wyzwania, jakim jest sprawne wdrożenie zasad programu „Natura 2000” w leśnictwie - zgodnie z literą i duchem odnośnych Dyrektyw UE, tj. „Ptasiej” i „Siedliskowej”, ale jednocześnie bez uszczerbku dla podstawowych zadań gospodarki leśnej w Polsce.
Zakłada się, iż oprócz podniesienia kompetencji absolwentów Studiów w zakresie ich tematyki, uzyskana wiedza będzie przydatna dla zapobiegania i rozwiązywania sytuacji konfliktowych, występujących na styku działalności gospodarczej i społecznych oczekiwań dotyczących ochrony przyrody. Tym samym bynajmniej nie unika się tzw. trudnych tematów, a wręcz przeciwnie - są one poruszane przy każdej sposobności, czemu służą ożywione dyskusje podczas zajęć tak kameralnych, jak i terenowych.
Warto również nadmienić, iż Studia Podyplomowe „Ochrona Przyrody” przez sam fakt swego istnienia nie tylko wpisują się w cele polskiej polityki leśnej, ale i realizują wskazania jednego z 18 tzw. Działań Kluczowych ujętych w Planie Działań w Zakresie Leśnictwa z 13 maja 2005 r. Unii Europejskiej (EU Forest Action Plan), a mianowicie 10-te Działanie Kluczowe dotyczące edukacji i informacji przyrodniczej. Poza tym, poczynając od najbliższej edycji, więcej uwagi zostanie poświęconej zadaniom leśnictwa związanych z ustaleniami „Szczytu klimatycznego” w Paryżu.
Należy podkreślić, iż proporcje godzinowe między modułami tematycznymi oraz tematy zajęć (por. zakładkę PROGRAM) w kolejnych edycjach, a w pewnym stopniu także forma prowadzenia zajęć może ulegać modyfikacjom, szczególnie pod wpływem sugestii słuchaczy, którzy de facto współtworzą program odpowiadający ich potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie ze strony kierownictwa ma miejsce dbałość o to, by na zajęciach podczas kolejnych edycji z wyprzedzeniem zaznajamiać słuchaczy z najnowszymi koncepcjami dotyczącymi gospodarowania zasobami leśnymi, np. w ostatnim okresie zgodnie z hasłem „Las dla ludzi”, z którymi niebawem zetkną się w swej działalności zawodowej.
Niewątpliwie wymierną korzyścią z ukończenia Studiów Podyplomowych „Ochrona przyrody” im. Profesora Stefana Myczkowskiego jest uzyskanie 30 tzw. punktów ECTS, co odpowiada jednemu semestrowi studiów uniwersyteckich.
Cechą charakterystyczną naszych Studiów Podyplomowych jest fakt, iż zajęcia są prowadzone zarówno na terenie Wydziału Leśnego UR w Krakowie (dwa zjazdy z czterech), jak i w wybranych nadleśnictwach, parkach narodowych i krajobrazowych (pozostałe dwa zjazdy).